Začalo to náborem, zanedlouho přišlo stříbro z Mistrovství Evropy. Václava Šedivého americký fotbal okouzlil. Šanci zazářit teď máš i ty!

Novinky > Archiv novinek > 2022 > Začalo to náborem, zanedlouho přišlo stříbro z Mistrovství Evropy. Václava Šedivého americký fotbal okouzlil. Šanci zazářit teď máš i ty!

Ústečan Václav Šedivý se americkému fotbalu věnuje posledních pět let. Vše pro něj začalo účastí na náboru do flagového týmu, který se věnuje bezkontaktní variantě tohoto i v Čechách stále populárnějšího sportu. Loni se Vašek spolu s dalšími třemi hráči ústeckých Blades zúčastnil Mistrovství Evropy ve flag fotbalu v italském Grossetu, kde český tým vybojoval stříbrnou medaili. Aktuálně se sedmnáctiletý student třetího ročníku Gymnázia Dr. Václava Šmejkala připravuje na svou třetí sezónu mezi dorostenci.

V rozhovoru přibližuje krásy amerického fotbalu. O atraktivitě tohoto sportu se ale může přesvědčit každý, kdo přijde na jeden z chystaných náborů.

Aktuálně Blades hledají hráče do týmu FLAG U15 (bezkontaktní varianta pro kluky a holky od 11 do 15 let) a pro JUNIORSKÝ TÝM TACKLE U18 (pro kluky od 15 do 18 let). 

3659.jpg

TERMÍNY NÁBORŮ

ZŠ Nová na Kamenném vrchu
18. února 2022 - od 16:00 do 17:00 hodin
23. února 2022 - od 16:00 do 17:00 hodin

Hřiště v Olšinkách
16. března 2022 - od 16:30 do 17:30 hodin
18. 
března 2022 - od 16:30 do 17:30 hodin
23. 
března 2022 - od 16:30 do 17:30 hodin
25. 
března 2022 - od 16:30 do 17:30 hodin

Vašku, jak ses dozvěděl o americkém fotbalu?

O fotbalu jsem se poprvé dozvěděl od kamarádů z letního tábora, kteří s sebou měli míč, a mě tenhle skvělý sport hned zaujal. V září roku 2017 jsem proto dorazil na jeden z náborových tréninků. Začal jsem ve flagovém týmu U15 kde jsem odehrál dvě sezóny pod trenéry Romanem Katzerem, Zdendou Burešem a Jančou Burešovou, se kterou se nám podařilo v sezóně 2019 obsadit druhou příčku v České republice. Po flagu následovaly další dvě sezóny v tacklu za dorostenecký tým, který vede Tomáš Mikuš. 

Můžeš porovnat flag a tackle? 

Nejpatrnější rozdíl je, že se flag hraje bezkontaktně. To z něj dělá skvělou možnost rozvinout základní fotbalové myšlení a schopnosti před tím, než člověk začne hrát tackle, ve kterém přibyde kontakt. Flagové zápasy jsou často dost akční a občas dokonce atraktivnější než tacklové, ale chybí v nich tvrdost, která k fotbalu neodmyslitelně patří. 

3660.jpg

Co tě na americkém fotbalu nejvíc baví? 

Nejvíce mě baví, že je fotbal tvrdý sport, ve kterém hraje obrovskou roli strategie a taktika. Další skvělá věc je rozmanitost pozic, díky které se ujme každý somatotyp. Navíc máme skvělou partu, dokážeme si společně užít i ty nejnáročnější tréninky a jsme taková jedna velká rodina. 

Loni jsi se zúčastnil ME v Itálii. Jaké to bylo?

Byl to neskutečný zážitek a zkušenost. Neuměl jsem si představit být v jednom týmu s kluky z ostatních klubů, ale sešla se dobrá parta a po několika kempech jsme se dobře sehráli. Rozhodně jsme do Itálie nepřijeli jako favorité, ale po základní části jsme zůstali neporaženi. Dostali jsme se až do finále, které jsme proti domácí Itálii bohužel nezvládli. I tak bylo stříbro, které jsme přivezli, obrovský úspěch. Poměřit naše schopnosti se zeměmi, ve kterých má flag delší tradici, vnímám jako úžasnou zkušenost. 

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-