Trenérka flagu Jana Burešová: Letos chceme porazit Panthers a vyhrát ligu!

5.9.2019 | Martin Klimeš  2142.jpg

Začátek podzimní části flagové sezony, bezkontaktní varianty amerického fotbalu, se kvapem blíží. Na jaře tým Blades U15 vybojoval na osmi turnajích osmnáct výher, přičemž prohrál jen šestkrát. Prázdninovou pauzu tak tým přečkal na druhém místě tabulky, za Prague Black Panthers. Nyní ústecké flagisty čekají další čtyři turnaje. Jak probíhala příprava, a jaké jsou cíle pro podzimní část sezony, v rozhovoru přibližuje trenérka Jana Burešová, která se při té příležitosti rozpovídala i o svých začátcích s americkým fotbalem a flag footballu jako takovém.

Jak dlouho se věnuješ americkému fotbalu? Jak dlouho trénuješ?

Americkému fotbalu se aktivně věnuji 3 roky. Můj táta trénoval flag U15 a když jsem se jednou šla podívat na trénink, tak mě tehdejší hlavní trenér Roman Katzer poprosil, abych mu hodila balón. Jediné co mi potom řekl, bylo: Táta ti udělá registraci a přijď, další trénink budeš náš nový quarterback. Tak jsem ve svých 16 letech (což je pro holku hraniční věk) začala hrát flag U15. Odehrála jsem jednu sezónu a pak měla roční pauzu, kdy jsem pomáhala Romanovi s tréninky. V 18 letech jsem odehrála sezónu flagu U19, taktéž jako quarterback. No, a když jsme se dozvěděla, že Roman a táta chtějí přestat trénovat flag U15, hned jsem si přála, abych trenérem mohla být já, jelikož v týmu bylo stále hodně mých spoluhráčů z roku 2016, kteří se mnou vyrostli.

2185.jpg Kolik lidí je nyní v týmu U15?

V týmu je momentálně 25 hráčů a jeden další trenér, Dan Polanka, který se skvěle stará o chod našeho útoku. Neustále obměňuje playbook a dává do toho všechny svoje zkušenosti, které má z flagu U15 i U19, z juniorky a seniorky. Je to vlastně první Blade, který prošel všechny naše týmy, což je pro mě velká pomoc. Většina hráčů je zkušených, mají dost zkušeností a na fotbale víceméně vyrostli. Tuhle sezónu přišlo i dost nováčků a hodně z nich se hned vypracovalo na pozici startera. Po této sezóně mi bohužel odejde 7 hráčů kvůli vysokému věku. Ti se posunou do juniorky a týmu žen, čímž se dostáváme k tomu, že budeme hledat obstojné náhradníky.

Můžeš přiblížit, co je vlastně flag football? Co musí hráči splňovat?

Hráči na flag musí být jak mrštní, tak chytří. Flag je vlastně bezkontaktní varianta amerického fotbalu, kde se místo skládky strhávají fáborky, které mají hráči na pásku na boku. Tréninky jsou dvakrát týdně, ve středu a pátek na hodinu a půl, od 17:00 do 18:30 hodin. Nováčci mají na měsíc tréninky zdarma. Každý, kdo by si chtěl flag football vyzkoušet, může přijít na tryout, který se uskuteční 2. října v 19:00 hodin na hřišti s umělou trávou u Městského stadionu v Ústí nad Labem.

Jak jsi spokojená s dosavadním průběhem letošní sezony?

S průběhem letošní sezóny jsem velmi spokojená. Je to zatím nejlepší sezóna flagu U15 od doby vzniku v roce 2013. Většina dětí z týmu má dlouholeté zkušenosti a na tréninku jsou 100% soustředění, což je sen každého trenéra. Díky tomu jsme taky po jarní části druzí v tabulce. Teď nás čekají ještě 4 turnaje a vůbec nebudou lehké, takže se pilně připravujeme. V jarní části jsme měli 8 turnajů a z toho 18 výher a 6 proher, takže se nám opravdu daří.

Jaké jsou cíle pro letošní sezonu?

Naše cíle nejsou rozhodně malé. Přejeme si vyhrát naši ligu. Zatím se nám nepodařilo porazit Prague Black Panthers, ale doufáme, že v play-off se nám to podaří. Máme na to s nimi ještě tři zápasy, tak se můžeme na ten nejdůležitější řádně připravit.

Podaří se splnit vytyčené cíle? Přijďte se přesvědčit 6. října na hřiště Svádov-Olšinky, kde se Blades střetnou s Prague Black Panthers, Příbram Bobcats a Brno Sígrs. První zápas začne v 11:00 hodin.

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-