Trenér defensive line Zdeněk Bureš: Americký fotbal mne doslova okouzlil

Novinky > Archiv novinek > 2020 > Trenér defensive line Zdeněk Bureš: Americký fotbal mne doslova okouzlil

Zdeněk Bureš začínal u Ústí nad Labem Blades jako aktivní hráč. Jeho hráčskou kariéru ukončilo zranění, což ho však od amerického fotbalu neodradilo a Blades zůstává věrný dodnes, aktuálně jako poziční trenér defensive line (DL), tedy jednoho ze stavebních kamenů obrany.

U Blades jsi začínal jako hráč, ale tvou kariéru předčasně ukončilo zranění, že? Proč ses rozhodl s týmem zůstat a nadále se podílet na rozvoji amerického fotbalu v Čechách?

Ano, je to tak, v roce 2017 jsem utrpěl zranění nohy, které mne vyřadilo z aktivní činnosti hráče. A jelikož jsem již jako aktivní hráč byl zároveň trenérem mládežnického týmu U15, hrajícího bezkontaktní variantu flag fotbalu, začal jsem se plně soustředit na trenérskou činnost. Snažil jsem se připravit mladé hráče na vstup do kontaktního tackle fotbalu. Následně jsem převzal i trénování bezkontaktní varianty týmu U19. No, a když se vrátil na pozici head coache Honza Rosenbaum, stal jsem se členem coaching staffu seniorského týmu.

Co pro tebe znamená americký fotbal? Čím je pro tebe tento sport zajímavý?

Americký fotbal mne doslova okouzlil. Je to pro mne asi nejtýmovější sport, ve kterém najde uplatnění úplně každý. Je to  velmi náročná hra, která je plná fyzického kontaktu a zároveň taktických momentů a strategie. Obrana a útok se snaží navzájem přechytračit. Jsem nesmírně šťastný, že jsem si tento sport mohl vyzkoušet jako aktivní hráč.

Jak to vypadá pro letošní rok s DL? Jak rychle se učí nováčci?

Hráčů na tyto pozice je stále nedostatek. Základní stavební kameny z minulých sezón jsme doplnili o nováčky. Zároveň byl kádr rozšířen nově hráči z týmu Nordians. Nováčci se učí rychle, takže věřím, že na první zápas nové sezóny budou dobře připraveni podávat nadstandardní výkony. Uděláme pro to společně maximum.

V Blades máš na starost i finance, že? Jak drahý je americký fotbal a jak se klubu daří získávat dotace, sponzory a hospodařit?

Ano, mám na starosti finanční stránku fungování klubu. Americký fotbal je velmi finančně náročný sport. Finance získáváme z členských příspěvků, dotací a sponzorských darů. Klub dlouhodobě hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Co se týká dotací, tak na letošní rok je to, i díky účasti v první Paddock lize a úspěchu týmu U15, o dost úspěšnější než v předchozích letech. Velké poděkování za podporu patří městu Ústí nad Labem, Ústeckému kraji i MŠMT. Maximum snahy věnujeme snaze získávat podporu sponzorů v jakékoliv výši. I našim podporovatelům ze strany sponzorů patří dík, neboť bez jejich podpory bychom nemohli mířit na nejvyšší cíle.

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-