Soutěž žen odstartuje sobotním střetnutím s Ostravou

12.9.2019 | Martin Klimeš  2142.jpg

Druhá liga soutěže žen v americkém fotbalu odstartuje už v sobotu. Svůj tým do boje vyšlou i Ústí nad Labem Blades, kteří se v sobotu od 13:00 hodin střetnou v Porubě s týmem Ostravy. O ženách v amerického fotbalu jsme si povídali s hlavním trenérem Milanem Sahulou.

Můžeš se prosím krátce představit? Jak dlouho se věnuješ americkému fotbalu? A jak dlouho trénuješ ženy?

Americkému fotbalu se věnuji od oficiálního založení teamu Blades v Ústí nad Labem, nejprve jako pozorovatel na prvních trénincích, posléze jako trenér v seniorské kategorii. S aktivním trénováním seniorů jsem skončil v roce 2018 po vyhraném finále druhé ligy, ale už od roku 2017 jsem paralelně trénoval ženský oddíl. Ten původně nepatřil k Blades a kvůli selhání vedení se málem rozpadl. Po přechodu pod Ústí nad Labem Blades se ale situace výrazně zlepšila a v současné době otevíráme druhou sezonu v druhé lize amerického fotbalu žen.

Proč vlastně vznikl ženský tým Ústí nad Labem Blades? Jak probíhaly předchozí sezony?

Byla tu parta holek, které se daly dohromady a chtěly hrát americký fotbal, ale neměly správné vedení a koncept. Převzal jsem tedy tuto úlohu a začal za pomoci vedení a některých aktivních hráčů budovat plnohodnotný tým. Co se týká úspěchů v předešlých sezonách tak bych hlavně chtěl vyzdvihnout celý kolektiv hráček a trenérů, kteří se společně vrhli do práce a začali budovat jádro teamu a celkovou herní koncepci. Pro všechny je důležité nastavit základy, na kterých se dá budovat dlouhodobá koncepce, co se týče herních úspěchů tak se nám podařilo se ctí absolvovat loňské turnaje, v nichž jsme zaznamenali i výhry nad daleko zkušenějšími týmy.

Kolik členů má v současnosti tým?

Aktuálně se jedná o 15 aktivních hráček, které před nadcházející sezonou absolvovaly tréninkový cyklus a jsou připraveny do zápasů.

Pracuje se s ženským týmem jinak než s mužským? Jaká jsou specifika? Je tam třeba větší rivalita?

Co se týče tréninkové jednotky, snažíme se s Martinem Antošem a Kubou Vreckem kopírovat obsah seniorského teamu. Samozřejmě nelze s holkami aplikovat některé kontaktní aktivity jako u kluků, ale musím konstatovat, že to není zas tak rozdílné. Holky se snaží a někdy až překvapí svou tvrdostí a správnou sportovní agresivitou. Specifika jsou už z podstaty jasná, sklon a nutkání k neustálé vzájemné komunikaci k nim patří. Ohledně vzájemné rivality jsem nezaznamenal nic významně rozdílného, sportovní rivalita i uvnitř teamu je zdravá a pomáhá zvyšovat celkový výkon

Jak probíhala příprava na letošní sezonu?

Od loňského března jsme postupně až do prázdnin absolvovali nejdříve silovou a atletickou přípravu, která přešla ke standardním fotbalovým tréninkům včetně soustředění. O prázdninách jsme absolvovali tři kempy a posledních 14 dní prázdnin zase klasické tréninky, které se přenesli až do současnosti, aktuálně se připravujeme na první turnaj v Ostravě, kdy už ladíme herní situace.

Jaké jsou cíle pro letošní sezonu?

Cíle z mého pohledu máme tři. Zaprvé užít si maximálně všechny zápasy jako jeden tým, bojovat ze všech sil a zúročit veškerou společnou práci. Zadruhé potrápit naše soupeřky od první minuty prvního zápasu až po poslední vteřiny společných momentů na hřišti. A zatřetí přežít vše bez závažných zranění a komplikací, abychom se mohli, v co největším počtu, sejít do nadcházející sezony.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem holkám a trenérům, kteří s námi letošní přípravu absolvovali. Každý má své povinnosti, o to více je třeba si vážit každé společné chvíle strávené v tělocvičně a na trávníku. Teď můžeme všichni ukázat, jak jsme připraveni a jakou bojovnost do zápasů dáme.

2194.jpg
2202.jpg
2203.jpg
2204.jpg
2205.jpg
2206.jpg
2207.jpg
2208.jpg
-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-