Rozhovor s Trenérem Blades (OC) Jan Rosenbaum

Novinky > Archiv novinek > 2014 > Rozhovor s Trenérem Blades (OC) Jan Rosenbaum

Plíhy: Ahoj Rosi, tak se Ti v týmu Blades říká již od začátku, že? Jsem velice rád, že Tě tu mám a myslím, že je to právě v čas, protože tento víkend se odehrál první zápas sezóny 2014. Mám na tebe tedy pochopitelně spoustu otázek. Jan Rosenbaum: Ahoj Plíhy. Ano, někdo mi říká Rosi, jiný Honzo a další trenére. Vše uvedené beru. Zajímalo by mě, jak mi říkali na posledním tréninku, když jsem je nechal běhat sprinty, jako „odměnu“ za příliš velké množství nasbíraných trestných yardů v našem prvním zápase. Plíhy: Začnu pěkně od začátku. Je to nějaký ten rok, co v Blades děláš trenéra a já byl u toho, když jsi poprvé přišel, ale i přes to mne zajímá, jak si se o nás dozvěděl? Jan Rosenbaum: 8. května to budou dva roky, kdy to se mnou bylo doma pravděpodobně k nevydržení a manželka mi řekla, jestli se nechci jet podívat na kluky z Ústí nad Labem, jak hrají tu naši hru. Tak jsem jel. A jak jsem tam postával, tak mi tehdejší trenér (Jirka Pavel) nabídl, jestli chci pomáhat s trénováním. Matěj Sahula (zakladatel, hráč a manažer týmu) to odsouhlasil a bylo to. Myslím si, že kdyby moje manželka tehdy věděla, co jí čeká, tak by mě tam nikdy neposlala. (smích) Plíhy: Chtěl bych Ti také poděkovat za to, že jsi přišel a že jsi pomohl. Přece jen ze začátku jsme se trénovali sami a zkoušeli jsme to, co nás napadlo nebo to, co jsme viděli v NFL. Jak jsi nás vnímal při prvních setkáních na hřišti? Jan Rosenbaum: Díky. Jsem rád, že mohu být jedním z trenérů Blades. Tehdy jsem viděl partu nadšených kluků, kteří měli ohromnou chuť hrát a dávali do toho vše. Tak jsem si řekl, že chci být u toho, až tým půjde herně nahoru.

1236461_576820775698373_626997703_n

Plíhy: Teď má náš tým dva trenéry. Jednoho na útok a druhého na obranu. Myslíš si, že je to dostačující nebo by se ještě někdo další uplatnil? Jan Rosenbaum: Určitě to dostačující není. Když to hodně zjednoduším, tak ve fotbalovém týmu jsou hráči dle dovedností a schopností rozděleni do sedmi herních pozic a na každou by mohl být „specializovaný“ trenér. Tak pokud někdo ze čtenářů tohoto článku dospěje k závěru, že by ho trénování amerického fotbalu bavilo a je ochoten vzdělávání, týmu a fotbalu věnovat hodně času, tak je vítaný.

1908268_686347851412331_3935330462383125502_n

Plíhy: Letos odehrajeme třetí sezónu a  pro Tebe to bude druhá sezóna s týmem. Jaký vidíš pokrok od doby, co jsi s Blades? A kde je pokrok nejmarkantnější? Jan Rosenbaum: Pokroky jsou vidět ve všech oblastech. Za zlepšování kondice vděčíme Mirkovi Vachutovi. V oblasti herních dovedností a taktiky nám výrazně pomohla participace trenérského poolu ČAAF na našich trénincích. Ale to vše funguje jen proto, že minimálně polovina hráčů má ohromnou chuť na sobě pracovat a tréninku podřizuje většinu volného času. Doufám, že se přidají i ti další. Čeká nás ještě dlouhá cesta. Plíhy: V sobotu se odehrál první zápas této sezóny a to v Karlových Varech proti Warriors. Jaká byla příprava na toto utkání? Jan Rosenbaum: Zní to divně, ale na první zápas i letošní sezónu jsme se začali chystat již v září 2013. Co se týká útočné hry, tak se snažíme navázat a rozvíjet herní systém, který jsme hráli v minulé sezóně. Je to pár runových a pár passových her. Něco, co v zámoří hrají hráči na malých středních školách. Jsme na začátku a jsem přesvědčený, že nemá smysl zkoušet to, co vidíte v univerzitním nebo profesionálním fotbale. Nejdříve se musíme se naučit základy... A příprava na zápas s Warriors proběhla standardním způsobem. Podívali jsme se na záznam jejich předešlého utkání, snažili jsme se nascoutovat obranu i útok soupeře a tomu přizpůsobit naše hry.

10150589_686346381412478_7148174497751352457_n

Plíhy: Začátek zápasu s Warriors byl slabší. Skoro mi to připadalo, jako by se kluci potřebovali rozkoukat. Nebo jsi snad měl nějaký motivační proslov spolu s trenérem Milanem Sahulou? Jan Rosenbaum: Nevím, jestli jsou naše proslovy motivační (smích), ale hráčům jsme na začátku zopakovali taktické pokyny a Matěj Sahula (kapitán) řekl, aby si to všichni užili a šlo se hrát. Zápas jsme vyhráli 18:3. Musím pochválit obranu, která hrála velmi zodpovědně. Hvězdou útoku byl Jakub Imr, který se podílel na všech třech touchdownech. Ovšem s naší útočnou hrou jsem nebyl spokojený. Dělali jsme spoustu zbytečných chyb. Snad to bylo částečně způsobené nervozitou z prvního utkání sezóny. Ovšem mám radost z posledního tréninku, kdy hráči předvedli velmi dobré výkony a to dává příslib do této sezóny. Plíhy: Jeden zápas máme odehraný a druhý je před námi. Tuto sobotu 3.5. 2014 se od 14h na domácím hřišti utkáme s Trutnov Rangers. Jak vidíš výsledek? A proč myslíš že vyhrajeme? Protože já věřím, že vyhrajeme! Jan Rosenbaum: Na zápas se ohromně těšíme. Jde o první domácí utkání v tomto ročníku a určitě nebude jednoduché. Trutnov jsme sice před rokem porazili a porazili je také hráči Karlových Varů v jejich letošním duelu, ale nesmíme zapomínat na to, že Rangers jsou účastníky loňského play-off. Navíc k nám určitě pojedou s tím, že chtějí vyhrát. Za nás mohu slíbit, že utkání odehrajeme s maximálním nasazením a pokud „prodáme“ to, co máme natrénováno, tak věřím, že můžeme uspět. Plíhy: Na co by si nalákal diváky právě na sobotu proti Trutnov Rangers? A jak vidíš letošní play off? Já myslím, že máme slušně našlápnuto jen poladit pár maličkostí a jsme tam! Jan Rosenbaum: Diváci se mohou přijít podívat a fandit jedinému týmu amerického fotbalu v ústeckém regionu, který se letos účastní soutěže pořádané ČAAF. Budeme se snažit předvést pěknou hru a pokusíme se vyhrát historicky druhé domácí utkání. Play-off? Tak to je hooodně daleko. Jediné co nás právě teď zajímá, tak je ten příští zápas.

10176255_686347748079008_4604730602694615492_n

Plíhy: Jak bude probíhat trénování v sezóně? Jan Rosenbaum: Tréninky máme dvakrát týdně. Je to sice malý počet tréninků, ale máme vyzkoušené, že na každý trénink přijde více hráčů, než kdybychom trénovali třikrát týdně.

1465219_607775972602853_1565663339_n

Plíhy: Na závěr bych se rád dozvěděl něco o Tvé fotbalové minulosti a na jak dlouho s fotbalem ještě počítáš? Jan Rosenbaum: Minulost? V roce 1989 jsem si jako žák osmé třídy koupil od spolužáka obrázky amerických fotbalistů, které vystřihl z nějakého německého časopisu. Pak jsem je další čtyři roky nosil nalepené na tubusu na výkresy. A v letech 1996-97 jsem měl možnost odehrát dvě sezóny za tým Prague Panthers. Budoucnost? Trénování fotbalu je časově náročnější, než jsem si kdy mohl myslet. Takže vůbec nedokáži odhadnout, jak dlouho se mi bude dařit kombinovat rodinný život, práci a trénování fotbalu… Plíhy: Máš nějakého oblíbeného hráče v NFL, ČLAF nebo snad v týmu Blades? Jan Rosenbaum: Kevin Greene. Již roky nehraje, ale byl to famózní linebacker. V NFL odehrál 15 let a dosáhl 160 sacků. V ČR to je Dan Krejbich z Prague Black Panthers. Začal hrát v době, kdy třetina našich hráčů ještě nebyla na světě, hraje stále a hraje skvěle. A v Blades je to každý aktivní hráč. Plíhy: Je něco, co by Ti letos mohlo opravdu udělat radost? Jan Rosenbaum: Aby se letošní rok obešel bez vážných zranění. Abychom měli vítěznou základní část soutěže. A naše účast v play-off. Jsem „skromný“, že? (smích) Plíhy: Moc děkuji za rozhovor a doufám, že si pěkně počtou nejen hráči, ale i naši fanoušci. Pokud máš ještě něco na srdci, tak sem s tím! Díky Jan Rosenbaum: Díky všem, co se kolem Blades pohybují a pomáhají s rozvojem klubu. Díky patří fanouškům (fanynkám), kteří nás ženou dopředu, my je při zápasech slyšíme a pomáhá nám to. A v neposlední řadě díky našim rodinám, že nám football ještě tolerují. GO BLADES!!!

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-