Rozhovor s QB a zakladatelem Blades Matějem Sahulou (7)

Novinky > Archiv novinek > 2014 > Rozhovor s QB a zakladatelem Blades Matějem Sahulou (7)

Plíhy: Ahoj Matěji moc si vážím toho, že mám tu čest dělat rozhovor právě s tebou jedním z nejdůležitějších ze zakladatelů SC Blades. Už teď mám v hlavě mnoho otázek. Pověz nám o úplně ten první momentu, kdy jsi si řekl sakra americký fotbal to chci hrát! Matěj Sahula: Ahoj Plíhy, i já si vážím toho, že spolu děláme rozhovor. Kdy jsem si řekl že chci hrát americký fotbal? Je to někde v mlze, ale myslím si, že první rozhodnutí přišlo po tom, co jsme s Mengim vzdali první dva tréninky tehdejších teplicko-ústeckých rugbystů. Tréninky se nám úplně nezdály a ani nás nenapadlo něco takového zakládat. Po nějaké době jsme asi přes facebook přišli na to, že se hraje finále české ligy v americkém fotbale na Slavii, tak jsme vyrazili.

775158_10200866436530711_1100987280_o

Plíhy: Pak mě zajímá kdy a kde vznikla ta myšlenka to zkusit začít hrát tady v ČR? Matěj Sahula: No a bylo to právě tam, na stadionu, kde se Panteři s Blackhawky rvali o vítězství. Byly jsme tam ještě s bráchou a tak jsme si řekli, jdeme to založit. Měl jsem doma (ještě ho teda ve špatném stavu mám) míč na fotbal z ameriky, tak jsme se sebrali, zašli na hřiště, svolali všechny kámoše a jejich kámoše a kámoše jejich kámošů a bylo. Byla to hodně zjednodušená forma, spíš takový flag fotbal s tričkama za kraťasama, které jsme si místo skládky vytahovali. To byl úplný počátek. Plíhy: Dělal jsi nějaký průzkum kolik lidí to tady hraje nebo sledoval jsi v té době ČAAF? Matěj Sahula: O ČAAF jsem se dozvěděl až po tom zápase. Tam jsem si to okoukal, viděl jsem, jaké týmy hrají. Také tam byla zmínka o sedmičkovém fotbale. Jeden takový se hrál exhibičně v České Lípě, kam jsme se také jeli kouknout. Tam jsme si řekli, že to zmákneme taky J Plíhy: Koho všeho si do toho zapojil, aby ten sen mohl vzniknout? Matěj Sahula: Úplně všechny Tome, včetně Tebe! Největší základ jsme měli v bývalých plavcích, kteří už aktivně nezávodili. Na tuto skupinu se pak postupně nabalovali nadšenci z celého kraje, až vzniklo „tvrdé jádro“, které z malého procenta hraje dodnes. Plíhy: Chtěl si vždycky hrát pozici QB? Nebo jsi ještě přemýšlel o jiné pozici? Matěj Sahula: Vůbec ne, já to chtěl hlavně hrát a bylo mi jedno kde. Tahle pozice vznikla z doby, když jsem musel celý trénink zvládat sám. Je to pozice, odkud všechny můžeš opravit a říct jim co mají dělat. Pak ten míč prostě rozehraješ.

903945_677414782305638_2478365605637274831_o

Plíhy: Ted je to 3 sezóna co hrajem sedmičkový fotbal v céčku jsi rád, že jsme nepřešli do jedenáctkové ligy? Matěj Sahula: Jsem hodně rád. Je naším dlouhodobým cílem hrát 11ku, když jsme se ale na začátku roku sešli, dali jsme s koučema na papír lidi a jejich pozice, radši jsme si řekli, že kvalitně odehrajeme 7ku. Ukázalo se to jako dobrý tah, protože hráči se během sezóny zraňují a i teď máme některé posty na hraně. Uvidíš na posledním zápase s Hellboys, kdo bude hrát fullbacka :D Plíhy: Myslíš, že už příští rok budeme připraveni na jedenáctkovou hru tedy velký fotbal? Matěj Sahula: Tuhle otázku slýchávám často. Bohužel ale nemám křišťálovou kouli, která by mi řekla ano či ne. Je to vše závislé na počtu lidí a jejich přípravě. Řekneme si to na začátku roku 2015, do té doby to není schopný nikdo předurčit. Plíhy: Máme odehrané 4 zápasy a zatím jsme každý vyhráli což je neuvěřitelné! Tedy když srovnám roky před tím. Myslím že jsme udělali obrovský skok ku předu a tento rok je to konečně vidět. Čemu to přisuzuješ? Matěj Sahula: Přisuzuji to těm uplynulým sezónám. Přípravě fyzické, technicko-taktické. Litrům potu nechaných na trénincích. Našim trenérům, kteří toho málo naspí, aby nás mohli skvěle vést, a hlavně to přisuzuji tomu, že jsme jedna velká rodina, která se jmenuje Blades.

1379501_188701274653439_1679530796_n

Plíhy: Mohl by si každý letošní zápas podrobněji popsat, kde jsme měli navrch a v čem jsme naopak ztráceli? Matěj Sahula: Můžu, ve zkratce. První zápas nás podržela obrana, druhý zápas nás podržel útok, třetí zápas jsme byli obrana i útok dobří. Čtvrtý zápas jsme první polovinu neměli šťávu, druhou polovinu jsme vyhráli fyzicky. Plíhy: Jaký hráč si myslíš že je pro nás klíčový? A jaký hráč za tebe nejvíce maká a má šanci získat ocenění nejproduktivnějšího hráče? Matěj Sahula: Fotbal má jeden problém, jakmile jeden hráč udělá chybu, celý tým to odskáče. Není to tedy o jednotlivcích. Je pravdou, když se podíváme na statistiky, jména tam jsou jasné. Kdo ale ocení hráče, kteří nemají možnost skórovat, ale udělají stejně dobrou práci, jako ten, který odnese míč do end zóny? Jsou mezi námi velké talenty, necháme čas, ať je zhodnotí sám. Plíhy: Jaký je tvůj vzor v NFL? A jakému týmu fandíš a sleduješ jejich zápasy? Matěj Sahula: Byl jsem nejblíž Clevelandu, takže pár triček Browns mám, oni toho ale moc nenahráli. Otázka je, jak to bude po draftu, kdy si vybrali NCAA star Johnyho Manziela, ten mě baví asi nejvíc. Plíhy: Co tvoje hra? Jsi spokojen se svými výkony, nebo by, jsi chtěl ještě něco dopilovat? Matěj Sahula: Už umím trochu házet J ale práce je na mě ještě sakra hodně.

480642_10151630184863676_858777774_n

Plíhy: Pozice QB není vůbec jednoduchá já bych jí přirovnal k pozici brankáře v hokeji, co myslíš ty? A pověz nám co je u pozice QB nejdůležitější? Matěj Sahula: Je to pozice těžká. Musíš toho hodně znát a hodně umět. Když uděláš chybu, je to nejvíc vidět. Má to ale hodně světlých stránek. Je to skvělý pocit, když vidíš hráče, kterému jsi hodil, předal míč, jak míří do end zóny. Je to taky pozice, ze které máš možnost dát TD i sám, což je pocit k nezaplacení. Co je nejdůležitější? Mít to v hlavě v pořádku, být klidný a koukat jenom dopředu. Plíhy: Za několik málo dní v neděli 8.6 hrajeme proti Titans Liberec co myslíš, že bude pro nás v tomhle zápase nejdůležitější? Přeci jen hráli jsme s nimi už několikrát scrimmage tak by sme měli vědět jakou hru proti nim hrát. Matěj Sahula: Je otázka, kolik nám toho na scrimmage předvedli. Bylo to ale vyrovnané. Jsme oba rozehrané týmy, oba s dobrými výsledky. Rozhodovat bude tvrdost a psychika od začátku až do konce. Nejdůležitější bude nedělat drobné chyby a mít kvalitní special teams. Plíhy: Koho by si rád na tomhle zápase měl jak z DL tak OL? Matěj Sahula: Budou tam všichni, takže budu rád, když mi OL udělá trochu času a dobré bloky a DL když nám přinese soupeřův míč. Plíhy: Pověz fanouškům taky něco o sobě aby věděli co vlastně může takový QB u SC Blades dělat za práci a co ho baví krom fotbalu. Matěj Sahula: Takový QB může mít normální práci, makat ve volném čase na baráku, sportovat a cestovat. Taky může asi tisíc let studovat, což mu ale nedoporučuji. Plíhy: jaký je tvůj plán na příští rok čeho by si chtěl za celý tým dosáhnout přes off-season ? Matěj Sahula: Já chci, aby se v Ústí hrál dlouhodobě kvalitní fotbal, k tomu povedou kroky v off-season. Bylo by skvělé, kdybychom se jako tým zase posunuly fyzicky a herně o stupeň dál a rozšířili své řady. K tomu by měl přispět zatím nejdelší nábor, který bude od září do prosince. Plíhy: Máš něco na srdci, na co jsem se nezeptal nebo něco co by si chtěl říct vykřičet do světa? Matěj Sahula: Mám. Je to poděkování všem, kteří nás podporují jakýmkoliv způsobem. Je pro nás důležité být vidět, což nám umožňuje posouvat se dál. Díky patří všem, kteří si udělají čas a za špatného počasí nás ženou na zápasech dopředu. Poděkování patří našim rodinám, které nás drží nad vodou a pomáhají nám snášet rány. Mé velké díky patří rodině Blades, která mi plní sen, kterému se u nás říká football. Plíhy: Díky kamaráde za rozhovor moc si toho vážím, že jsi nechal něco takového v Ústí vzniknout. Matěj Sahula: Děkuju Tobě Tome, že jsi s námi.

1799989_10152281127783676_923384759_o

 

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-