Rozhovor s Mirem Vachutou

Novinky > Archiv novinek > 2013 > Rozhovor s Mirem Vachutou
1174854_575561815824269_108290812_n

Asi se všichni shodneme, že nám všem chybí posilovna na UJEPU a tak sem se rozhodl udělat rozhovor právě s Mirem Vachutou který pro nás připravoval trénink nejprve atletický a později silový. Tak se mrkněte co si Miro myslí a co o nás píše: Plíhy: Bylo to poprvé, co jsi slyšel o Americkém fotbalu nebo už jsi s ním měl nějaké zkušenosti? Miro: Americký fotbal samozřejmě znám. Vzpomínám si, že jsem měl během studia na fakultě referát z pravidel této hry. Viděl jsem několik finále americké ligy, ale nikdy mě tento sport výrazně nezaujal. Americký fotbal vnímám jako součást kultury USA, která mi celkově není příliš blízká. Plíhy: Přišlo ti připravovat tým SC Bledes jako dobrá zkušenost? Miro: Pro trenéra je každá zkušenost dobrá. Trenér by si nikdy neměl myslet, že všechno zná a všemu rozumí. Takže to hodnotím jako přínos pro mojí další trenérskou praxi. Překvapila mě zarputilost, s jakou se většina týmu pouštěla do tréninku. Plíhy: Jakým způsobem jsi připravoval tréninky, mělo to nějaký dlouhodobý koncept? Miro: Vedení týmu mi dalo jasný úkol, zlepšit výkonnost jednotlivých členů družstva po atletické stránce. Půl roku je poměrně krátká doba. Jsem zvyklý připravovat atlety třeba několik let. Navíc jsem měl družstvo k dispozici pouze dvakrát za týden, nebyl to tedy jednoduchý úkol. Trénink jsem naplánoval do tří fází. První dva měsíce byl na programu objemový trénink se zaměřením na rozvoj obecné vytrvalosti, fyzické kondice a techniky běhu. Poté následoval silový trénink na zvýšení maximální síly a tělesné hmotnosti a na závěr silově rychlostní trénink v posilovně na zlepšení rychlosti a výbušné síly.

1185685_575562879157496_1709905412_n

Plíhy: Jak se ti líbil tým SC Blades po prvních zkušenostech na tréningu? Miro: Na začátku přípravy se tréninku účastnilo více než třicet hráčů. Později se ale vytvořilo jádro 15 - 20 hráčů, kteří se mých tréninků účastnili pravidelně. Mezi jednotlivými členy byly velké výkonnostní rozdíly. Bylo vidět, že většině chybí základy atletického tréninku, což je velmi limitující pro rozvoj rychlosti. Našlo se ale i pár jedinců, kteří mě mile překvapili. V posilovně pak všichni odvedli dobrou práci. Někteří mají ale zažité stereotypy, které není jednoduché odstranit. Plíhy: Viděl jsi v nás nějaký potenciál jako u sportovců? Miro: Je mi jasné, že jste pro tento sport nabrali hráče, kteří mají chuť do hry. Většině ale chyběl pohybový základ z mládežnických kategorií. Nikdy není pozdě začít, ale zanedbaný rozvoj rychlosti a obratnosti se v pozdějším věku jen velmi těžko vylepšuje. Velmi slušně jsou na tom v atletické části třeba Bláha s Lukáškem. V silových testech pak předváděl skvělé výkony Marek Franta. Plíhy: Byl jsi s námi dvakrát týdně, jaký dojem to ne tebe zanechalo. Miro: Potěšil mě přístup těch, kteří chodili na mé tréninky pravidelně. Až na malé výjimky se všichni zlepšili za dva měsíce na bench pressu o 10 - 20 kg, pokrok udělali i v dalších testech a v technice běhu. Na výraznější zlepšení se ale většina sportovců připravuje denně. Navíc je potřeba se více věnovat regeneraci a kvalitní výživě. Tam si myslím, byly asi největší rezervy. Plíhy: Vycházela tvá příprava jak sis plánoval a představoval jak atletická tak silová. Miro: Podle mého názoru je základem většiny sportů rychlost. Vzhledem k výchozí úrovni a věkovému složení týmu nebude do budoucna snadné udělat nějaký výrazný pokrok v rychlosti. V současném družstvu vidím tak tři hráče, kteří by mohli běžet sto metrů pod dvanáct vteřin a to není mnoho. Nějaký pokrok udělat můžeme, ale vedení by určitě mělo hledat další hráče s určitým rychlostním potenciálem.

20140224_184658

Plíhy: Pokud by jsi měl znovu připravovat náš tým, udělal by jsi něco jinak a šel by jsi do toho znovu? Miro: Pokud bude zájem v další spolupráci, tak se tomu určitě nebráním. Vedení družstva musí vyhodnotit, jestli to pro tým bylo dostatečně přínosné. Příprava proběhla podle mých představ, žádné výrazné změny bych asi neudělal. Zlepšení po atletické stránce je úkol pro každého jednotlivce a záleží na každém, co je ochotný pro to udělat. Plíhy: Přijdeš se podívat na naše zápasy a budeš náš fanoušek? Miro: Rád bych se někdy přišel podívat. Většinu roku ale trávím na tréninku nebo atletických závodech, nemohu tedy nic slibovat. Atletika je pro mě stále jasná jednička. Přiznám se, že si ve volném čase zahraji raději tenis, badminton nebo zajdu relaxovat někam na bazén. Přesto přeji Blades, aby se vám sezóna vydařila a měli jste dobrý pocit ze hry i výsledků. Plíhy: Miro moc děkuji za vyčerpávající odpovědi, děkuji za celý tým za pomoc na přípravě silové i atletické. Myslím že si z nás vyždímal maximum hlavně při té atletice a už velice brzo se dozvíme jak moc nám to pomohlo přesněji to bude 26.4.2014 v Karlových Varech. Takže díky a GO BLADES!!!  

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-