Příprava je nezbytná - jak pro stmelení týmu, tak i jako prevence proti zranění

Novinky > Archiv novinek > 2017 > Příprava je nezbytná - jak pro stmelení týmu, tak i jako prevence proti zranění

Footballová sezóna nám neúprosně dýchá na záda a s ní i velké přípravy na zápasy. Proto je nezbytné vyzpovídat kondičního trenéra Jakuba Jirgleho, který se stal naším mentorem po kondiční i silové stránce pro sezónu 2018 a má na dosavadním průběhu off-season velký podíl.

Brutál Kruháč

Jakub Jirgle Nejprve bych ale rád seznámil naše čtenáře s tím, kdo vlastně PhDr. Jakub Jirgle je. Kuba má za sebou úspěšně vystudované magisterské a doktorské studium v obor sportovní management na Univerzitě Karlově v Praze. V oblasti sportu, tréninku a výživy se pohybuje denně. Absolvoval spoustu přednášek a seminářů o dané problematice a je tak i certifikovaný osobní trenér. Pod rukama mu prošla spousta klientů a sportovců. V dnešní době se aktivně věnuje americkému fotbalu, trénování klientů v posilovně a vedení tréninků Brutál Kruháče, jak v Ústí tak i v Praze. Dále také aktuálně kondičně připravuje ústecké hokejisty HC Slovan Ústí nad Labem.

Blades, SFC

Jakub Jirgle 1. Co tě přimělo hrát americký fotbal a jaké byly tvoje začátky? Zamiloval jsem si ho v USA, kde jsem byl na měsíc a půl po maturitě, plus jsem hrál počítačovou hru Madden NFL 08. Začínal jsem v Liberci, kde jsme s kamarády založili Liberec Titans. Následně jsem vzhledem ke studiu v Praze přestoupil do Prague Lions. Po dokončení školy jsem se vrátil do Ústí, kde jsem v roce 2015 začal hrát s Blades. 2. Jakou hraješ pozici a jaké máš číslo? Od roku 2015 jsem hrál linebackera, momentálně jsem defensive end a na hřišti mě najdete se čtyřkou na dresu.

Linebacker Jakub Jirgle #4 3. Jak je náročná fyzická příprava amerických fotbalistů, kdy začíná a jak moc se liší od našeho zde populárního hokeje či kopané? Příprava je pro americký fotbal velice odlišná v porovnání s kopanou nebo hokejem. U amerického fotbalu se jedná o sérii rychlých akcí trvajících pár vteřin, následovaných poměrně dlouhou pauzou. To je potřeba zohlednit v kondiční přípravě a na to se také zaměřujeme. 4. Jak přistupuješ k tréninku? Jaká je tvoje filozofie přípravy pro tento sport? Pro nás je základ síla, výbušnost, strukturální základy a silný střed těla. Na trénincích se zaměřujeme na základní cviky jako mrtvý tah, dřep, silové přemístění, mrtvý tah na jedné noze, anticore cvičení, sáně, apod. místo používání různých balančních pomůcek. Prostě rádi taháme železo. 5.   Jak ty, jako zkušený cvičenec a “stratég” tohoto odvětví, vnímáš připravenost týmů v americkém fotbale? Myslíš, že to je v ČR na dobré úrovni? Co jsem měl zatím možnost vidět, popř. zažít, tak bych řekl, že příprava týmů je poměrně dobrá. I v porovnání s tím, co vidím v ostatních sportech, kde se jedná často i o profesionální sportovce. 6. Je důležité, aby tréninky probíhali v kolektivu, nebo si každý může trénovat samostatně?  Trénink v kolektivu je dobrý, jelikož dodá pořádnou šťávu a kluci pak podávají super výkony. Samostatný trénink je spíše pro pokročilejší a poctivé hráče.

SFC, Posilovna s Blades 7. Probíhají nějaké testovací období, kde se zjišťuje, jak se daný jedinec zlepšil? Jak často? Ano, dělali jsme testy před započetím a po skončení přípravy, které dopadly na výbornou. 8. Co nabízí takový trénink amerického fotbalisty? Jak se odlišuje od klasického “kulturistického splitu”, který je tak dobře známý? Zaměřujeme se na tzv. speciální sílu, jak se někdy nazývá. To znamená takovou, abychom byli rychlí, silní, výbušní. Klasický růst svalové hmoty pro nás není prioritou, jako např. pro kulturistu. 9. Jak moc je důležitá strava u hráčů amerického fotbalu? Asi jako u každého sportovce by to měl být základ. Bohužel obecně ve sportu tomu tak není. 10. Myslíš si, že jsme zcela připravení? Jak jsi spokojený s docházkou hráčů na tréninky? Myslím si, že ti, co chodí poctivě, jsou připraveni na 100%. Docházka nám bohužel, jak se blíží sezóna a je více tréninků na hřišti, slábne. Hodně hráčů dojíždí nebo mají rodiny, tak je to pro ně složité. A někdo je líný. 12. Jak se těšíš na letošní sezónu a co bys vzkázal fanouškům? Mají se na co těšit? Těším se moc. Minulou sezónu jsem po dvou zápasech skončil se zlomenou loketní kostí, takže se těším na návrat k fotbalu po roční přestávce. Určitě chci pozvat fanoušky, ať dorazí do Olšinek zafandit na super zápasy s novými soupeři, které nás čekají.

Jakub Jirgle Děkuji Kubo za rozhovor..

Honza Vlasák

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-