Národní tým vyrazí do Srbska i s třemi zástupci Blades

Do širší nominace na Mistrovství Evropy v americkém fotbale se letos probojovalo i pět zástupců Ústí nad Labem Blades. Do zápasu proti Francii nakonec nastoupili Miloš Novák, Matěj Sahula, Libor Maška a Pavel Mráz. Na dojmy a zkušenosti jsme se zeptali předsedy Blades Matěje Sahuly, který by měl s Pavlem Mrázem a Milošem Novákem nastoupit i do nedělního zápasu proti Srbsku.

Letos se jedná o tvou druhou zkušenost s národním týmem, že? Lze nějak letošní rok porovnat s loňským? Byl jsi třeba méně nervózní?

Ano, i letos jsem měl to štěstí a dostal jsem se skrze výběrové kempy do základního rosteru. Letos byla od začátku mnohem větší konkurence na všech postech, bylo to znát na kempech i try-outu. Trenérské složení je téměř stejné, soupiska hráčů je dle mého na vyšší úrovni, než minulý rok. Do určité míry jsem byl méně nervózní, ale stále se jedná o národní tým a člověk je vystavován neustálému tlaku.

2244.jpg

Jak probíhala příprava s národním týmem? Jak jsi s týmem spokojen?

Příprava měla základ v try-outu, tedy v kempu otevřeném všem pozvaným a zájemcům o národní tým. Po té následoval třídenní kemp pro 75 pozvaných hráčů, z kterých se vytvořil šedesátičlenný národní tým. Z toho se ale dále muselo cutnout 15 hráčů. Do zápasu nastupuje 45 hráčů. Tým je složen z hráčů ze všech koutů země a několika úrovní ligy. Je to skvělá zkušenost, hrát po boku těch, s kterými pak po zbytek roku soupeříme.

Jak hodnotíš zápas proti Francii? Jak se hrálo? Jaká byla atmosféra?

Francie nastupovala jako 5 let neporažený evropský šampion, o kterém jsme moc detailů neměli. Začátek utkání vypadal velice slibně, obě obrany odváděly skvělý výkon. Francie dominovala svými atlety, rychlost hry byla oproti klubovým zápasům rozdílná. Atmosféra byla skvělá, dokud nezačaly padat soupeřovi TD, to se ale stalo až v druhé polovině. Trenéři drželi tým v pozitivní náladě a vzájemná podpora byla taky skvělá. Výsledek ale uhrála Francie. Diváci podporovali skvěle a bylo příjemné vidět na tribunách známé tváře z Blades.

Jaký je program národního týmu po zápase s Francií? Čeká vás nějaký další kemp?

Mezi zápasy s Francií a Srbskem byl jen jeden volný víkend, takže se žádný další kemp nekonal. Trenéři se věnují hlavně rozboru videa, které sdílí s hráči. Je tedy na každém jednotlivci, jak dobře se z předchozího zápasu ponaučí a jak dobře se připraví na Srbsko.

Už víš, jestli budeš hrát i proti Srbsku?

Ano, spolu s Pavlem a Milošem jsme obhájili 45 členný roster na další zápas a pojedeme do Srbska. Tam se bude bojovat o vítezství, aby v příštím roce národní tým bojoval o co nejlepší umístění.

Dává ti národní tým nějaké zásadní zkušenosti, které využiješ i pro Blades?

Pevně doufám, že ano. Těším se, až budu moct získané zkušenosti předat dál. Dostáváme od trenérů spoustu rad a podnětů, jak se na hřišti zlepšit. Je to podle mě taková nástavba na to klubové vzdělání, které se každému dostává. Musím ale říct, že celkové pojetí tréninkové jednotky se hodně podobá té, kterou trenéři vedou v Blades, což je skvělé.

Děkujeme za rozhovor a držíme pěsti do dalšího zápasu, který se uskuteční v neděli v Srbsku.

I já bych rád poděkoval, a to celému týmu a fanouškům Blades za podporu, kterou nám do národního týmu předávají. Hlavní díky ale patří mé rodině, která je mi obrovskou oporou.

2244.jpg
-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-