Koordinátor passové hry Jan Rosenbaum: Věřím v týmového ducha, vzájemnou podporu, připravenost a skvělou exekuci her

Novinky > Archiv novinek > 2020 > Koordinátor passové hry Jan Rosenbaum: Věřím v týmového ducha, vzájemnou podporu, připravenost a skvělou exekuci her

Jan Rosenbaum se o americký fotbal zajímá přes dvacet let, z toho dvanáct aktivně. Jako hráč začínal v polovině 90. let. Jako trenér působí v Ústí nad Labem od roku 2012 a v současnosti u seniorského týmu Blades koordinuje passovou hru. 

Co tě na americkém fotbale baví nejvíc?

Myslím si, že jsem hodně vztahově založený člověk, takže je to kontakt s lidmi a jejich vedení. S tím souvisí i to, že americký fotbal se neustále vyvíjí a vy se musíte učit nové věci, které pokud zapadají do vašeho konceptu hry, tak je převezmete a následně je předáváte dále v rámci týmu. Dále to je strategie hry. Každé utkání je jiné a těžko ho srovnávat s nějakým předchozím. Každý zápas i každá situace v něm jsou jedinečné. 

Jak moc se Blades a americký fotbal obecně změnily za dobu, kterou se fotbalu věnuješ?

Jak jsem zmínil v předchozí odpovědi, tak fotbal se neustále vyvíjí. Ale to neznamená, že každý rok jsou převratné změny. Je to podobně jako u módy. Trendy se vrací v cyklech a dnes můžete vidět, že například profesionální týmy využívají desítky let staré herní koncepty. 

Máš nějaký okamžik, na který rád vzpomínáš?

Určitě to je zápas z roku 2017, kdy jsme v rámci juniorské ligy porazili Příbram Bobcats. Všichni tam nechali úplně všechno a byl to skvělý zážitek.

Byl jsi head coachem, který dovedl Blades do nejvyšší české soutěže. Jak vzpomínáš na tuto sezónu a jak se ti líbí dosavadní hra Blades v Paddock lize?

Sezóna 2018 byla parádní záležitost. Po letech jsme si splnili sen a vyhráli nějaký pohár, navíc jsme se dostali se do první ligy. Minulá sezóna byla první v nejvyšší lize a já jsem s týmem strávil pouze off-season a pre-season část, tak je těžké účinkování Blades hodnotit pouze na základě výsledků a statistik. Jsem přesvědčený, že většina tehdejšího týmu udělala maximum proto, aby to byla dobrá sezóna, ale někdy je prostě třeba sbírat zkušenosti. Blades je sbírali loni a já věřím, že tým se od loňska herně posunul a letos budeme více úspěšní. 

Jaký fotbal preferuješ a jak moc se to letos promítne do hry Blades? Bude se více běhat nebo házet?

Nevěřím na něco jako je vybalancovaná hra (poměr běhů vs. pasů) a je jedno co je momentálně cool. Pokud nám soupeř povolí běhat, tak budeme běhat. Pokud nám umožní házet, tak budeme házet. Věřím v týmového ducha, vzájemnou podporu, připravenost, skvělou exekuci her a jejich případné uzpůsobení soupeřově hře v průběhu zápasu.

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-