Kondiční trenér Blades Jakub Jirgle si splnil sen a ukončil aktivní kariéru

Novinky > Archiv novinek > 2023 > Kondiční trenér Blades Jakub Jirgle si splnil sen a ukončil aktivní kariéru

Jakub Jirgle se americkému fotbalu věnuje od roku 2009. Posledních pět let působí jako kondiční trenér týmů Ústí nad Labem Blades, za které do současnosti také hrál. V říjnu letošního roku si splnil sen, když oblékl reprezentační dres a postavil se soupeřům z Finska, navíc doma, na ústeckém Městském stadionu. Po zápase se rozhodl svou aktivní kariéru ukončit.

Kubo, v české reprezentaci sis mohl zahrát už loni proti Rusku, ale zápas se nakonec neuskutečnil. Klaplo to až letos. Potěšila tě možnost reprezentačního startu? Jak se ti hrál takový zápas na domácím stadionu?

Byl to pro mě splněný sen, který jsem si určitě v roce 2009, když jsem s fotbalem začínal v Liberci, nedokázal představit. Hrát takový zápas na stadionu v Ústí nad Labem byla naprostá paráda. Lepší zakončení kariery jsem si nemohl přát.

3675.jpg Zleva: J. Jirgle, Z. Bureš, M. Antoš. Vpředu J. Pittner a M. Novák. Jak vypadala příprava na tvůj první (a zároveň poslední) reprezentační start? Dá se to nějak srovnat s předsezonní přípravou Blades?

Proběhly dva víkendové kempy v Nymburce, kde se pilovaly herní situace a playbook, který se i probíral na online mítincích. Jednalo se jen o dva víkendy, takže se to nedá porovnat s několikaměsíční předsezónní týmovou přípravou. Spíše to bylo podobné našemu soustředění před začátkem sezóny.

Jak zpětně hodnotíš zápas proti Finsku?

V první půlce jsme s nimi drželi krok. Zejména obrana šlapala dobře. V druhé půlce jsme na začátku trochu zaspali, inkasovali rychlé touchdowny a poté jsme se to v útoku snažili dohnat passovou hrou, která bohužel často končila interceptionem. Ale i tak se podle mě jednalo o kvalitní výkon našeho týmu, vzhledem k herní vyspělosti a preciznosti Finů.

Po tomto reprezentačním zápase jsi oznámil konec aktivní kariéry. Proč jsi se rozhodl skončit? A nerozmyslíš si to ještě?

Je to čistě z rodinných a časových důvodů. Jinak moje srdce pořád bije dál pro fotbal a Blades. Jak se říká, končit se má na vrcholu, takže si to už nerozmyslím - jedině kdyby na konci sezóny chyběli hráči a byla by potřeba akutní pomoc, tak bych zaskočil za zálohy připraven. :D

Ústí nad Labem Blades děkují Jakubovi za dřinu, kterou na hřišti celá léta pro tým odváděl. Jakub Jirgle se ale s týmem úplně neloučí, hráče bude i nadále "mučit" při přípravě v posilovně. Jak takový trénink vypadá, si může přijít zkusit každý, kdo se o americký fotbal zajímá. Tréninky seniorského týmu se konají každé úterý a čtvrtek od 19.00 hodin v SFC (Masarykova 24, Ústí nad Labem) a v neděli od 19.00 hodin na Městském stadionu v Ústí nad Labem.

Blades zároveň hledají nové talenty pro juniorský tým. Zájemci se mohou hlásit trenérovi juniorů Tomáši Mikušovi na telefonním čísle 731 759 385 či na e-mailu info@bladesusti.cz.

Mladší sportovci mohou vyzkoušet flag football, tedy bezkontaktní variantu amerického fotbalu. Zájemci mohou psát trenérce Janě Burešové na e-mail buresova.jaja@gmail.com nebo volat na 734 846 511.

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-