Jsem připraven převzít žezlo za vedení juniorského týmu U19 v této sezoně 2018.

Novinky > Archiv novinek > 2018 > Jsem připraven převzít žezlo za vedení juniorského týmu U19 v této sezoně 2018.

V září 2018 vypukne třetí sezóna našeho juniorského týmu. Tento tým do loňského roku vedl Jan Rosenbaum, který se letos po třech letech vrátil na pozici hlavního kouče A-týmu. Na jeho místě v juniorském týmu ho nahradil náš dlouholetý spoluhráč a pilíř naší obranné linie Tomáš Mikuš. Toho jsme při této příležitosti vyzpovídali.  -->-->-->

Tomas Mikus

Tomas Mikus-->-->--> Ahoj Miky, pro sezónu 2018 ti byla nabídnuta pozice hlavního trenéra juniorského týmu U19, je tomu tak? Jak je tahle pozice pro tebe náročná vzhledem k tomu, že jsi současně stále aktivním hráčem A-týmu?

Ahoj Honzo, ano, můžu potvrdit, že po loňské zkušenosti na pozici trenéra obranné linie jsem pro letošní rok přebral "žezlo" od Jana Rosenbauma, který nastupuje jako hlavní trenér u A-týmu. Na práci s juniory se velice těším. S převážnou většinou se znám z loňského roku, takže kluci už vědí, co ode mne můžou čekávat.  

Moje práce začala už po ukončení minulé sezóny, kdy jsme toho stihli poměrně dost naplánovat a zařídit. Spojit hráčské povinnosti s těmi trenérskými není úplně jednoduché a musím přiznat, že je to i poměrně časově náročné. Hodně mi v tom pomáhá po trenérské stránce celý coaching staff. Letos nás je celkem sedm - šest trenérů fotbalových a jeden kondiční. To znamená, že všechna trenérská práce není pouze na mně. O kancelářskou práci se zase dělím s managmentem juniorského týmu. Všem patří můj obrovský dík.

Co vše pozice hlavního trenéra obnáší? Jsou ve hře i jiné problematiky, kterým budeš čelit, kromě příprav tréninků a skautování soupeřů (studium soupeře podle videí)?

Těch trenérských odpovědností je mnohem více - od sestavování náborových tréninků přes volbu individuálních drillů na každé pozici až po úpravy herních schémat, skladbu zápasové soupisky nebo samotné vedení týmu v utkáních. Moje hráčská úloha ve fotbalu je primárně obrana, takže se budu soustředit na tuhle stranu míče. Útok letos povede z pozice ofenzivního koordinátora Jan Bláha spolu z offense trenéry, kterým důvěřuji. 

V tomto ročníku soutěže budete hrát devítkový fotbal. Můžeme se do budoucna těšit na jedenáctkovou variantu?

Oproti loňsku se zdá změna početně nepatrná, protože nám přibude jeden "skill" hráč (wide receiver/running back). Co se však hry týče, změn je mnohem víc, např. v pokrývání běhových a passových her. Dlouhodobým cílem týmu U19 je samozřejmě postavit plnohodnotný tým v jedenáctkové formě. Z mého pohledu je to ale zatím hudba budoucnosti. Povědomí o americkém fotbale sice v České republice pořád roste, ale nemůžeme se srovnávat s kopanou, hokejem nebo i většinou menších sportů. A to zejména v zájmu mladých o hru. I tak budeme dělat vše proto, abychom v Ústí jedenáctkovou variantu juniorské fotbalu do budoucna viděli. 

Jak je to s náborem pro juniorský tým? Kolik vás dohromady je?  Jsou obsazeny všechny pozice? 

Z předchozí sezóny jsme zapsaly asi 16 hráčů a přidali dva nováčky. Nicméně nábory pořád probíhaj. Lze to také zaznamenat na našem Facebooku v sekci události. Stále hledáme nové hráče. Volná místa jsou napříč všemi pozicemi a na obou stranách míče. Není potřeba se bát, že někdo je příliš velký, malý, hubený nebo pomalý. Pro každého najdeme uplatnění.

Myslíš, že mají zájemci stále reálnou šanci se k týmu připojit i v tomto období? Jak často probíhají tréninky? Kde a jak probíhají? Co si mají zájemci vzít na první trénink? 

Zájemci se mohou přijít podívat na náborové tréninky v rámci klubu nebo na vybraných ústeckých středních školách, kde jsme pro první a druhé ročníky stále organizujeme hodiny tělocviku formou amerického fotbalu. Těm, kterým by ani jedna z těchto možností nevyhovovala, stačí přijít na kterýkoliv trénink v úterý nebo ve čtvrtek od 16:30 do 17:30 do SFC (SportFightClub) v Ústí, kde momentálně probíhá silová a kondiční příprava hráčů. S sebou si stačí přinést pouze věci a obuv na cvičení. Od března přibyde ještě jeden fotbalový trénink - v neděli na ZŠ Elišky Krásnohorské. 

-->-->-->

Tomas Mikus-->-->--> Jak jsi spokojený s přípravou a docházkou jednotlivých hráčů na tréninky?

Těžko se to zatím hodnotí. Pro letošní rok jsme udělali pár změn v tréninkovém procesu. Kluci teď dřou pod vedením Jakuba Jirgleho v posilovně a mají za sebou třetí týden silové přípravy. Zatím jsem ale nadmíru spokojen s jejich přístupem a účastí na tréninku.

Poslední naše oblíbená - co by si vzkázal fanouškům? 

Fanoušci jsou naše velká motivace, která nás žene kupředu. Doteď tomu tak vždy bylo. Doufám, že nás přijdou podpořit i letos a my jim to oplatíme co nejlepším výkonem a výsledky. 

#GoBlades  Díky za rozhovor   

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-