Jan Rosenbaum: Flagisté Blades mají velmi dobré výsledky na celonárodní úrovni. Pro A-tým potřebujeme rozšířit kádr hráčů i trenérů

Novinky > Archiv novinek > 2023 > Jan Rosenbaum: Flagisté Blades mají velmi dobré výsledky na celonárodní úrovni. Pro A-tým potřebujeme rozšířit kádr hráčů i trenérů

Jan Rosenbaum se o americký fotbal zajímá už od začátku devadesátých let. V Ústí nad Labem Blades byste těžko hledali někoho, kdo zná klub lépe než on. A-tým vedl z pozice hlavního trenéra, věnoval se útoku i speciálním týmům, trénoval juniory. Ačkoli měl nabídky od týmů ze špičkových evropských lig, zůstává věrný Blades, kde letos působí jako manažer A-týmu.

Honzo, řekni nám prosím, jak dlouho se věnuješ americkému fotbalu a jak ses k tomuhle sportu dostal.

O americký fotbal se zajímám od začátku devadesátých let. Nejprve to bylo pasivní formou - sledováním zápasů NFL, NFL Europe a univerzitního fotbalu. Někdy v druhé polovině devadesátých let jsem asi dva nebo tři roky roky hrál za jeden pražský tým. Pak jsem se přestěhoval do severních Čech, dění kolem fotbalu jsem nadále sledoval, ale už nikdy jsem si ho nezahrál.

Tvé jméno je dlouhodobě spjato s ústeckými Blades. Proč právě tento tým?

K Blades jsem se dostal náhodou. Asi v roce 2012 jsem vzal tehdy dvouletou dceru a jeli jsme se podívat na trénink týmu do Ústí nad Labem. Jenom tak. Spoluzakladatel Blades Matěj Sahula mi tenkrát nabídl, abych se připojil k týmu jako trenér a mě to zaujalo. Nic jsem o fotbale nevěděl a vlastně dodnes nevím, ale u trénování jsem vydržel 10 let a hodně mě to bavilo. V posledních 15 měsících jsem měl tři nabídky a dvě byly z top evropských lig. Ale rozhodl jsem se zůstat. Dostal jsem tu tehdy příležitost trénovat a jsem za to vděčný. A přestože to je občas těžší, zjistil jsem, že lidi kolem Blades mám rád a také oni jsou jedním z důvodů, proč zůstávám.

Blades jsi nějaký čas vedl jako hlavní trenér. Jakými dalšími pozicemi jsi v tomto týmu prošel a jaká je tvá aktuální úloha?

Byl jsem u toho, když se tým postupně posouval ze čtvrté ligy do první. Střídavě jsem u něj působil jako hlavní trenér, koordinátor útoku nebo speciálních týmu. Spolu s některými hráči jsme v roce 2015 založili i juniorský tým, kde jsem byl dva roky jako hlavní trenér. To mě opravdu hodně bavilo. Loňskou sezónu jsem strávil s A-týmem. Po ní jsem si řekl, že je čas si dát pauzu od trénování i od fotbalu. První věc jsem dodržel, ale u fotbalu jsem nakonec zůstal. Vedení klubu mě koncem listopadu požádalo o pomoc a tak nyní působím jako manažer A-týmu. Jde o novou a velmi zajímavou zkušenost.

3831.jpg Po postupu do 1. ligy to s Blades vypadalo nadějně. V druhém roce v nejvyšší soutěži tým postoupil do semifinále, ale sezonu předčasně ukončil covid. Pak tým jednu sezonu vynechal a od té doby nevyhráli Blades jediný zápas. Čím to je a jaké jsou vyhlídky na zvrat?

Na nezdary z minulé sezóny letos bohužel navazujeme. Dle mého názoru je několik oblastí, které v souvislosti s A-týmem musíme řešit. Prvním úkolem je rozšířit a stabilizovat hráčský kádr. Pokud chceme být konkurenceschopní, musíme pracovat s 50 hráči na sezónní soupisce a alespoň s 35 hráči v tréninku. Navíc musí jít o ty správné lidi. Druhou věcí je postupné budování trenérského týmu, je potřeba se vrátit k alespoň pěti trenérům tak, jak to bylo v letech 2018 a 2019. Další změnou bude úprava přípravy hráčů a to jak v sezóně, tak v off-season. Hráčům poskytneme maximální podporu, ale odpovědnost bude na hráčích samotných, jako je to v jiných týmech. Na druhou stranu chceme aktivním hráčům zabezpečit kvalitnější péči z pohledu regenerace a podobně. Toto jsou hlavní body, ale nejsou jediné. Až je vyřešíme, tak půjde herní kvalita a výkonost týmu nahoru. Blades se opět stanou atraktivní pro hráče i trenéry mimo klub. Ale to chce čas.

Ústí nad Labem Blades netvoří jen o A-tým. Jak se daří dalším týmům tohoto sportovního klubu?

Blades mají pochopitelně i mládežnické týmy. Součástí Blades Academy je tým ve Flag fotbalu (bezkontaktní verze), který je primárně určen dětem ve věku 10 až 15 let. Flag U-15 pod vedením trenérky Jany Burešové mladší dosahuje každoročně velmi dobrých výsledků na celonárodní úrovni. Dále je tu juniorský tým, který se zaměřuje na kontaktní verzi fotbalu a jeho úkolem je rozvíjet a připravit hráče ve věku 16 až 18 let na vstup do seniorského úrovně. To se ve většině případů hlavnímu trenérovi Tomáši Mikušovi a jeho asistentům daří. Pokud vím, tak jedním z cílů vedení klubu je přilákat k fotbalu další děti a mládežnickou základnu rozšířit. Na to by asi dokázal lépe odpovědět právě Tomáš Mikuš, který je šéftrenérem mládeže.

Na to, jak se daří juniorům, se podíváme v některém z dalších rozhovorů. Na hru A-týmu se ale diváci mohou podívat už v neděli 7. května, kdy se Blades na Městském stadionu v Ústí nad Labem utkají s celkem Vysočina Gladiators. Zápas vypukne v 16:00 hodin.

-
-
jmeno
číslo-
pozice-
rok narození-
váha (kg)-
výška (cm)-
profil člena-