Novinky > Archiv novinek > 2023 > Češi v Ústí porazili Švýcarsko. K výsledku 15:0 pomohli i domácí Novák s Šedivým

Mohutné podpory fanoušků se dočkal český národní tým, který se na Městském stadionu v Ústí nad Labem v neděli 6. srpna střetnul s výběrem Švýcarska. Na hřišti se navíc blýskli i dva zástupci Ústí nad Labem Blades. Z pozice defenzivního enda dělal pořádek na hřišti Miloš Novák, v poslední čtvrtině se k němu v defense přidal i Václav Šedivý.

Samotný zápas začal český tým na příjmu a míče se tak chopil quarterback Pavel Mráz, který je ústeckým fanouškům také velmi dobře znám. Diváci viděli hned ze začátku několik pěkných akcí, ale první drive skončil nakonec puntem.

Švýcaři začali na míči s delay of game a ani ve zbytku prvního drivu nic moc zajímavého nepředvedli.

Jen čtyři minuty po začátku utkání vyrazil míč Švýcarům linebacker Martin Mašek a do útoku tak opět šel znovu český tým. Pavel Mráz se toho nebál a svůj běh zakončil ladným skokem až do endzony, čímž zajistil českému týmu prvních šest bodů. Pokus o potvrzení Švýcaři zablokovali.

Čtyři minuty před koncem čtvrtiny si pěkný sack připsal Jan Starý. O minutu později předvedl Josef Janota povedený return. Hned následující akcí hodil Pavel Mráz slušný pass, který zachytil Martin Havelka a protlačil se s ním až do endzony. Potvrzení za dva body ale nevyšlo. Skóre tak bylo 12:0.

Švýcaři naproti tomu své pokusy zakončovali výhradně puntem.

Další zajímavé pokusy předváděl český tým ve druhé čtvrtině. Pavel Mráz si připsal pěkný běh, o který se následně pokusil znovu, ale tentokrát mu pomohl holding jednoho ze spoluhráčů. Čtvrtý down hrál český tým neúspěšně.

Posledních pět minut prvního poločasu jsme dohrávali mírně v křeči, ale nic zajímavého nepředvedli ani Švýcaři, kteří si ještě zkomplikovali punt, jenž kopali nadvakrát.

Na hřiště se ještě před koncem druhé čtvrtiny dostal druhý quarterback českého týmu Filip Brázdil, který hned první pokus směřoval na hranici endzony, což bohužel těsně nevyšlo. Předvedl nicméně několik moc hezkých přihrávek, které český tým dostali až do dokopové vzdálenosti. Pokus o fieldgoal minutu před koncem prvního poločasu byl úspěšný a do šaten tak týmy odcházeli za stavu 15:0.

Druhou polovinu zápasu začal český výběr povedeným kickoffem. Čeští hráči předvedli ve třetí čtvrtině několik pěkných obranných zákroků, ale body se získat nedařilo ani jednomu z týmů.

Hrálo se stylem tři a ven, přičemž Švýcaři často puntovali nadvakrát, čímž si sami situaci značně dramatizovali.

Chvilku po začátku posledního dějství se tribuny opět probraly, když se na hřiště k Miloši Novákovi dostal i mladý Václav Šedivý. Ten začal s fotbalem před 5 lety. Dva roky hrál flag v U15, následně prošel juniorským tackle programem a flagem U18, v 17 letech byl ve flagové reprezentaci U17 stříbrný na ME v Grossetu. Loni v 18 letech hrál poprvé s juniorskou tackle reprezentací U19, za kterou opět nastoupil letos na jaře. A teď si konečně mohl odškrtnout i účast v seniorské reprezentaci, navíc na domácím hřišti v Ústí nad Labem.

Diváci vydatně podporovali oba ústecké hráče, stejně jako zbytek českého týmu. Důvod k radosti jim ale udělal už jen Martin Kulha, který si připsal sack. Dvě minuty před koncem ještě měl český výběr šanci zalehnout fumble, což se však nezdařilo a skóre 15:0 pro český tým tak zůstalo konečné.

Díky výhře sezona pro český národní tým ještě nekončí, na podzim se utká s celkem Maďarska o deváté místo. Švýcaři skončili jedenáctí.

"Povedlo se mi připsat si sack na domácím stadionu, takže za mě paráda. Jsem rád, že mohu pomáhat národnímu týmu. A když je to před domácími fanoušky, je to o to sladší," hodnotil svou účast v národním týmu Miloš Novák.

"Podpora diváků byla opravdu super, jsem tu doma a je to znát. Už jen to, že jsem mohl být na kempu s nejlepšími hráči z celé republiky, je pro mě ohromný zážitek a zkušenost," doplnil Václav Šedivý.