Ohlédnutí za North Cupem 2014

Novinky > Archiv novinek > 2014 > Ohlédnutí za North Cupem 2014
1606874_10152929810608676_9084015365969216337_n

Dne 27. 9. 2014 se v Ústí nad Labem odehrál druhý ročník turnaje v americkém fotbalu, letos pod názvem NORTH CUP 2014. V sobotu ráno se do Ústí nad Labem sjelo celkem 6 týmů napříč celou Českou republikou, počasí fotbalu přálo a bylo se tedy na co těšit. Předchozí los určil dvě základní skupiny, ve kterých se hrálo každý s každým, a dle následného umístění postoupil první tým do finále, druhý hrál o třetí místo a třetí tým ve skupině hrál o páté místo. Turnaj se odehrál ve formě 7s podle pravidel ČLAF C, se zkrácenou dobou utkání a neomezenou hráčskou soupiskou. Ve skupině A hráli domácí Blades, Prague Mustangs  a Teplice Nordians. Hned v úvodním utkání mohli diváci vidět historicky první severočeské derby, které bylo zároveň prvním oficiálním zápasem pro teplické Nordians. Ústí potvrdilo roli favorita a bez větších problémů zvítězilo 30:0. Bez přestávky se Blades vrhli hned na druhé utkání ve skupině s Prague Mustangs. Ústeckým se hruběnepovedl vstup do utkání a Mustangs se rychle ujali vedení 9:0. Od druhé půle Blades svoji hru jasně zlepšili, nicméně se jim nepovedlo výsledek utkání zvrátit a těsně prohráli 9:6, což je odsoudilo ke druhému místu ve skupině. V posledním utkání skupiny A si  Mustangs poradili s Nordians 22:6. Pro Nordians mohlo být útěchou, že si připsali alespoň první touchdown na turnaji. Mustangové slavili postup do finále.

10616525_757324230981359_2106718055224742265_n

Ve skupině B se střetly celky Karlových Varů WARRIORS, Pardubic BUCKS a České Lípy TRAITORS. Hned v prvním utkání potvrdili Traitors, kteří byli složeni z hráčů divize A (Brno Alligators, Prague Lions, PBP, Stallions), svou roli favorita a přejeli Warriors (kteří naopak nepřijeli v nejsilnější možné sestavě) 32:0. Warriors prohráli i své druhé utkání ve skupině s Bucks (kteří byli pro změnu posíleni o hráče Bílovice Sígrs, Budweis Hellboys a PBP) se skóre 39:0. Poslední utkání ve skupině a zároveň souboj o finále sliboval nejnapínavější bitvu turnaje, jelikož se střetli finalisté z minulého roku. Předpoklady ovšem naplněny nebyly a Traitors celkem jasně porazili Bucks 26:0. V zápase o páté místo se měli utkat Nordians a Warriors. Bohužel z výsledků zklamaní Warriors z turnaje po základní skupině odstoupili a poslední utkání neodehráli. Tento krok byl překvapením a nebyl férový jak vůči divákům, kteří přišli o jedno utkání, tak vůči hráčům Nordians, kteří přijeli na turnaj hlavně sbírat zkušenosti a byli ochuzeni o jeden zápas. Před zápasem o třetí místo proběhla na hřišti exhibice v rugby. Diváci mohli vidět jak rugby union, tak rugby league. O exhibici se postarali celky SC Blades Ústí nad Labem a Alba Rumburk. Ústečtí Blades obě exhibiční utkání vyhráli. Následoval souboj o třetí místo, ve kterém se utkali Blades a Bucks, tedy dva zklamané týmy, které si určitě dělaly zálusk na finále. Ústečtí do zápasu vlétli s vervou a touhou urvat na domácím turnaji alespoň pódiové umístění. Tohoto cíle se jim nakonec povedlo dosáhnout a zvítězili rozdílem 20:0 a celkově tedy skončili na třetím místě. Ve finále se utkali Traitors a Mustangs. Od začátku utkání bylo jasné, že Traitors přijeli jen s jediným cílem a to turnaj si užít a obhájit vítezství z minulého ročníku. Jejich cíl se jim beze všeho podařilo naplnit, finále ovládli poměrem 32:6 a stali se vítězi North Cupu 2014. Pohár pro nejlepšího hráče finále si odnesl Petr Konopka z Traitors.

1412260_757326094314506_7407857182824634742_o

Celý turnaj se nesl v přátelském duchu a bylo vidět, že všechny týmy si přijely užít fotbal. Poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na organizaci a hladkém průběhu turnaje. Dále všem sponzorům, kteří věnovali věcné ceny jak pro diváky, tak pro nejlepší týmy. V neposlední řadě je třeba poděkovat statutárnímu městu Ústí nad Labem, za jehož podpory turnaj vznikl. Již nyní se těšíme na příští ročník a věříme, že bude minimálně tak dobrý jako ten letošní. Fotogalerie z turnaje naleznete zde: